DVB-T/T2

Informace o digitálním pozemním příjmu DVB-T/T2


V naší prodejně dostáváme spoustu otázek ohledně televizního digitálního vysílání a jeho dostupnosti v Praze a okresu Praha-východ, pokusíme se některé otázky interpretovat a zodpovědět.

Jaké lze přijímat televizní programy pomocí „normální“ televizní antény ve zmíněné lokalitě?

Aktuálně dostupné televizní programy z vysílačů Praha-Město a Praha-Ládví:

Čt1, Čt2, Čt3, Čt24, Čt sport, Čt :D/Art, Nova, Nova Action, Nova 2, Nova Gold, Nova Cinema, Prima, Prima+1, Prima Cool, Prima Max, Prima Krimi, Prima Comedy, Prima Love, Prima Zoom, CNN Prima news, TV Barrandov, Kino Barandov, Barandov Krimi, Óčko, Óčko star, Šlágr, Sport5, Relax, Rebel, Noe TV, Retro music, CS Mystery, Seznam TV, Klenot TV, ABC a Galerie.

Ve vyšším HD rozlišení v systému DVB-T2 lze přijímat:

Čt1 HD, Čt2 HD, Čt3 HD, Čt sport HD, Čt24 HD, Čt :D/Art HD, Nasa UHD.

Co musím učinit pro příjem všech televizních programů?

Důležitá informace je, že všechny zmíněné televizní programy nejsou vysílány z jednoho vysílače, ale ze dvou vysílačů. Nejčastější variantou v Praze a okresu Praha-východ je příjem z vysílačů Praha-Město a Praha-Ládví, ale v případě zákrytu těchto vysílačů je možnost příjmu z vysílačů Ústí-Buková hora, Liberec-Ještěd a Jablonec nad Nisou-Černá Studnice. V praxi to tedy znamená, že pro příjem všech televizních programů je nutná kombinace dvou televizních antén sloučených pomocí slučovače či zesilovače do jednoho koaxiálního kabelu. Podmínkou pro kvalitní příjem z vysílače Praha-Město je polarita antény, v případě tohoto vysílače se jedná o polaritu vertikální „prvky antény směřují od shora dolů“ a u všech ostatních zmíněných vysílačů je to polarita horizontální „prvky antény jsou vodorovně“.

Soused má jen jednu anténu a přijímá vše?

Je to možné v případě silného signálu, ale vždy je jeden vysílač potlačen a při zhoršených příjmových podmínkách například „změna počasí“ může docházet k výpadkům „kostičky v obraze nebo výpadky zvuku“, již podle předchozí odpovědi je jasné, že jedna anténa nemůže přijímat vše 100% viz polarita antén a také poloha vysílačů.

Dokáži namontovat televizní anténu svépomocí?

Prostor pro instalaci televizní antény svépomocí se zmenšuje, protože v tom případě nedokážete zjistit základní veličiny jako je síla a kvalita signálu, jaký vysílač ve Vašem případě má nejlepší signál, zda použít zesilovač atd. Nicméně v naší prodejně rádi poradíme, prodáme Vám správné komponenty a poskytneme všechny potřebné technické informace a pokud i přesto nebude výsledek kladný, tak můžeme dokončit instalaci odborně.

Provádíte instalace a opravy televizních antén pro příjem pozemního vysílání?

Provádíme odborné instalace anténních systémů jak třeba, buď kompletní tzv. „na klíč“ u novostavby nebo i opravy či úpravy starších anténních systémů, pro správný příjem DVB-T2 signálu. Cenový návrh zhotovení nebo opravy anténního systému provedeme zdarma předem.

Investuji do anténního systému a nezmění to zase někdy?

Ať chceme nebo ne, dostáváme se do „zajetí“ techniky a pokrok je nezastavitelný, v současnosti můžeme v Praze a okolí přijímat až 40 televizních programů a většina těchto programů jsou soukromé subjekty včetně soukromých vysílačů, ale zásadní změna, že by byl nově zhotovený nebo opravený anténní systém v dohledné době k nepoužití, se neočekává.

V médiích proběhla zpráva o novém druhu televizního vysílání?

Ano, jedná se o DVB-T2 vysílání, pro zpracování nového signálu je třeba televizor nebo set-top-box s DVB-T2 tunerem a kodekem H.265 a správně zhotovený anténní sytém.

Případné další Vaše otázky rádi zodpovíme v naší prodejně